Риболов на шарани в България

Риболов на шарани в България
Дата и час: Сря Окт 17, 2018 09:56

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 14, 2009 22:40 
Аватар

Images: 1
Здравейте, нямам много опит в риболова на шаран, но много се запалихме с баща ми преди 2 седмици защото шарана на Тунджа започна да удря и то доста добри екземпляри.

Чел съм много, но риболова в река е доста различен от обичайно описвания язовирски риболов, а и от река до река има разлика.

Приложихме старата тактика на разузнаване и копиране на колегите като начало и имахме един удар който не можахме да извадим, но това допълнително ни запали.

В момента сме на големи плоски олова, хранилки и две куки едната вързана горе а другата отдолу на спиралата така че да не могат да се уплетът. На горната слагам качамак (това си е мой експеримент, използвам малка пружинка на куката, както прочетух из форума), а на долната крайна кука 2 царевички.

Моля за няколко съвета:
Ако някой има добър монтаж за хранилка да го сподели или да ми даде съвет за подобрение на моя.

Сам си правя смесите за захранки и за хранилките но досега не съм се занимавал с царевица ако съм разбрал добре най добрата стръв и лека захранка наистина ли е вкисната стара или сварена царевица?

Има ли значение положението на пръчката-високо горе или легнала?

Какво мислите за търсене на рибата освен в по тихи места покрай върбите така и в средата на силното течението пред туфи с водорасли например?

Имам много пипания които могат да са и на каракуди(нямам нищо против против едрите такива), но може и да са на шарани- защо не се закача според вас при условие, че имам няколко зврави последователни подръпвания или най-често единично силно?
Между друдото шарана, който закачихме, но не извадихме не заби върха на пръчката а охлаби и то доста влакното като пое към брега.

Какво мислите за приложението на монтажа на косъм при сило течение?

Наистина незнам доста неща за този риболов и ще приема съветите на опитните майстори.

Наслука на всички.

[/i]

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

помощ при риболов на река

Sponsor

Sponsor

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 15, 2009 09:28 
moderator
Аватар

Images: 7
първо трябва на почнеш да ловиш само на 1 кука :idea:
после премини на по модерните монтажи НА КОСЪМ има мноооого теми писани разрови малко и ще получиш доста информация ;)

http://www.altmex.com

Изображение

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 15, 2009 11:20 
Аватар

Images: 59
marsel4o написа:
първо трябва на почнеш да ловиш само на 1 кука :idea:
после премини на по модерните монтажи НА КОСЪМ има мноооого теми писани разрови малко и ще получиш доста информация ;)
goood goood goood

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 15, 2009 14:33 

Images: 36
Колега, започни да ползваш съвременните монтажи на косъм с една кука,едно олово(фиксирано) със Safety клипс и няма да съжаляваш.Недей да копираш местните.Аз ловя само по река Янтра.Резултатите са много на малко за модерните монтажи.Да ти кажа честно преди години, когато се запалих по този риболов(мисля че беше 2003 година)открих и този сайт и ми стана интересно именно този начин на риболов.Тогава започнах да чета сериозно такава литература и съответно да събирам средства за съответното обурудване(де от у4илишните стипендии, де от закуски, но направих едно първоначално обурудване)Покрай моят интерес запалих и брат ми към този специално риболов и започнахме със същинския риболов.Още при първият ни излет имахме удар на новите методи.На вторият ни излет и брат ми извади един 6 кг дивак малко след това и един 5,5кг.Това ни беше достатъчно като убеждение,че тези методи работят безотказно.Разбира се за няколко години много неща се промениха,а и доста риби извадихме :) .Започнахме да разбираме истинската физика на монтажите, тяхното поведение под водата и най-важното-че успеха идва с експериментите.Но искам да ти кажа 4е не бива да те притиснява това, че ловиш на река(говоря специално за реки като Янтра с бавно течение).Лично моите убеждения са, че монтажите, които работят на язовирите работят и там.За свалянето на въдиците до водата също в 90 % от случаите е по добре(освен ако няма силно течение в близост до твоя бряг или пък треви.)И незнам защо дали съм най-големия късметлия, но аз ловя по системата байтрънър и досега при удар шаран не ми е влизал в закачки въпреки,че в 99% от случаите ловя до такива.Шараните винаги тръгват или нагоре или надолу по течението.И не ти трябват много пръчки-аз лично мятам 3 или 4.По-важното е внимателно да се изследва дъното и да се намерят улеите и ръбовете-те са местата,които задържат естествената храна.По-малкото пръчки ми дават възможност за по-внимателно вадене на рибата и досега шаран не ни е късал,а не като местните-наредили една камара пръчки и при удар яко дърпане.При нас, също съм забелязал, че местните, уж сериозните такива, ползват една кука с едно подвижно олово,което си е един погледнато по изчистен монтаж,но с това нанизване на царевицата на куката вадят много малък процент от ударите,докато при мен с брат ми е около 80 % и на горе.Вчера примерно ми се обади,че от сутринта до следобеда дръпнал 5 шарана от 5 удара.Също така за реката обаче най-важното е да си познаваш мястото-това е около 70% от ключа към успеха.Аз винаги отделям един следобед, ако имам възможност,като отивам на вира, който съм си набелязал и разучавам внимателно дънния релеф.Просто съм забелязал, че макар и много места да има рибите удрят точно в определена точка всеки път.Така, че колега най-важния съвет е забрави за копирането на методи, а почни да мислиш върху физиката на нещатата.Всичко друго е четене и експерименти.И най важното Catch & Release, защото , когато шаранът наистина е активен всичко работи, но няма нищо по хубаво от това да видиш как отплува и се връща в своя див свят :)

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 15, 2009 18:26 
Аватар

благодаря- супер коментар много полезна информация а иначе само чрез Catch & Release ще се напълнят реките и язовирите с това което всички искаме едри и в добра популация риби.

и наслука по янтра

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 18, 2009 20:50 
Аватар

колегиииии направих сефтето - 2 кг. - тунджански дивак, тръпката е непосторима а монтаже работи супер косъма е голяма работа

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 19, 2009 06:50 
Аватар

някой би ли дал съвет за дължината на повода с куката след хранилката?

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

Заглавие: Re:
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 01, 2016 20:05 

sribar написа:
... За свалянето на въдиците до водата също в 90 % от случаите е по добре(освен ако няма силно течение в близост до твоя бряг или пък треви.)И незнам защо дали съм най-големия късметлия, но аз ловя по системата байтрънър и досега при удар шаран не ми е влизал в закачки въпреки,че в 99% от случаите ловя до такива.

+1

Вярно!!! :D

Аз нямам байтрънър макара, но винаги аванса е хлабав и никога не са ми влизали в закачки, а също ловя до такива.Когато е бил натегнат аванса съм имал изправени куки, късания и за малко вкарани въдици във водата :?

Сваляй пръчките долу, когато позволява мястото. +1

Под хранилка/спирала не слагам кука, а на фидер не ловя.Представи си инлайн сейфти като спиралата е на мястото на оловото, а оловото е подвижно преди клипса bang-bang сигурно е тъпо, но са ми идвали големи амури така.А куката е гола или с 1-2 царевичка скрита в качамака на много къс повод.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Сеп 01, 2016 21:18 

Да не обидя колегата василеви 68 .От рибарите отЯмболско коите познавам освен Юлиян от Тенево Поздрави! Не сам чул и видял някой като хване риба да я пусне.Особено пруженистите а Дано да бъркам за теб ама на Дали!!!Съвет към колегата Срибар.Хубаво е да не се пишат подробности за начините за риболов на непознати колеги от форума.Всеки казва аз Хващам и Пускам а ДАЛИ е така?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Сеп 02, 2016 08:35 
Аватар

Images: 67
Тия дето ходят за риба само за кеф и си пускат рибите са по-малко от пръстите на ръцете ми.Всичко друго е: мижай да те лъжа. ;)

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

МнениеПубликувано на: Пет Сеп 02, 2016 15:36 

бисер написа:
Да не обидя колегата василеви 68 .От рибарите отЯмболско коите познавам освен Юлиян от Тенево Поздрави! Не сам чул и видял някой като хване риба да я пусне.Особено пруженистите а Дано да бъркам за теб ама на Дали!!!Съвет към колегата Срибар.Хубаво е да не се пишат подробности за начините за риболов на непознати колеги от форума.Всеки казва аз Хващам и Пускам а ДАЛИ е така?

Съгласен съм с тебе но за какво е форума тогава. Аз непознавам никого от форума лично, значи само за пръчки и макари трябва да си говориме. Всички сме били грешни на даден етап от развитието в риболова. Остава надеждата да се промени мисленето на основната маса риболовци. Щом 70 годишния ми баща вече пуска малките шаранчета надежда има. По темата разтоянието между хранилката и куката от моя опит при чисто дъно между 5 и 10 сантиметра.

ПС: да питам , имали ограничения в храната, че минахме 200кг.
Да има.
До три камари на 150м до 1м над водата

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Сеп 03, 2016 11:05 
Аватар

Темата е хубава, но се разви в погрешна посока, както повечето напоследък, които следя във форума. Ще е много полезно темата да се развие в посока - техника и тактика при риболов на река. Аз нямам никакъв опит при риболов на шаран в река и ми е интересно колегите да споделят своя опит. Има няколко теми във форума по темата но и те стигнаха до задънена улица. Живея на 20 м. от р. Марица, но за сега по реката въртя предимно спининг. Но сега е най - подходящото време да направя няколко излета за шаран и информацията ще е полезна не само за мен.

От това което съм прочел, съм извадил следните изводи:
1. Възможно най - изчистен монтаж и по къс косъм и повод, монтаж сейфти болт риг, желателно използването на плетен шок заради водораслите.
2. Никакъв аванс, въдиците вдигнати заради течението и боклуците, които носи.
3. Захранване с прашка или лопатка.
4. Стръв - царевица / вкисната / - две зърна, някои колеги имат успех и на топчета - какви аромати и размери да споделят / качамаци не смятам да използвам.
5. Тишина и не повече от 2 въдици.
6. Място където да търсим шарана - на по недостъпни места, в дълбоки вирове, близо до естествени укрития.
Това всичко от прочетеното във форума, без грам практически опит - ще се радвам и други колеги да се включат.

п.п. Темата за месарството се коментира във всяка втора тема, вече стана банално. То си е до човек и разбиранията му за живота.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Сеп 03, 2016 11:08 
Аватар

За оловата -тип грипа, от 100 гр. нагоре в зависимост от силата на течението.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Сеп 03, 2016 11:53 
Аватар

Images: 44
Колега, няма еднозначен отговор на въпросите ти. Аз съм ловил без проблеми на река със 60гр. олово. Имало е случаи и 120 да ми го носи. Пръчките си ги държа ниско с охлабен аванс. Захранвам с прашка и съм тих.
Месарството се коментира на всяка тема, защото в този форум не се толерира!

Sent from my Lenovo A6000 using Tapatalk

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

МнениеПубликувано на: Съб Сеп 03, 2016 14:11 
Аватар

Интересува ме главно как избирате конкретното място за риболов, за какво следите, какви места предпочитате и предполагате, че обитава шарана в реките - за мен избора на място е 80 % от успешния риболов на див водоем. Важно е да има удари и адреналин - дали ще изкарам рибата не е толкова важно за мен.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа