Риболов на шарани в България

Риболов на шарани в България
Дата и час: Съб Авг 23, 2014 03:33

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 44 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Авг 30, 2009 16:31 
Аватар

Images: 15
Благодаря,стана ми ясна какво е инлайн и ползата от него :D
Вързаната хранилка или олово няма как шарананът да се освободи от тях,докато при инлайнът просто се изнизва кордата .
Значи ,аз имам инлайн хранилка-бях си взел една пръчка с макара и електр. звънец и 2 броя тръбичка с пружината отгоре нанизана,а кордата минава свободно през тръбичката и хранилката се движи свободно до вирбела с повода :D
Благодаря на колегите,които ми разясниха нещата :D все пак не съм много много наясно с някои работи и мога да ви се сторя отегчителен,но ви моля да ме извините.Записвам си нещата в една тетрадка и се уча и от там и от практиката на реката.
Желая на всички лек ден и успехи в риболова ,а и по принцип :D
Засега имам само едно шаранче около 300-400 грама див люспест с жълти перки това беше миналата година есента,на плувка ,добре че беше полегат брега.Пуснах го. Взимам само дребна таранка и пръскач за котките :D За мен само уклей :D :D :D

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

Sponsor

Sponsor

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Авг 30, 2009 16:54 

Images: 23
цецокарп написа:
2 броя тръбичка с пружината отгоре нанизана,а кордата минава свободно през тръбичката и хранилката се движи свободно до вирбела с повода :D

===============================================
Радвам се че разбра за какво говорим и че това нещо изопщо не е сложно ;)
Понеже имаш пружини със тръбички след като прокараш влакното през тръбичката добави и едно парченце силиконов шлаух към 3-4см(можеш да го свалиш от силиконов кабел със сечение 4мм) така да в единиа край от шлауха пъхаш тръбичката а в другия край влиза част от вирбела за който си връзал влакното. По този начин застопоряваш хранилката кум повода и стръвта но при взимане на стръвта вирбела лесно излиза от силиконовиа шлаху.
Надявам се че хубаво съм описал и ако нещо не ти е ясно , тук сме за да помагаме.
Успех

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Авг 30, 2009 21:12 
Аватар

цецокарп написа:
ИзображениеИзображениеИзображение
Благодаря ти!!!

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Авг 31, 2009 11:58 
Аватар

Виж тук:
http://www.korda.co.uk/products/view.php?id=151
и тук:
http://www.carpanglersgroup.com/boltrig ... eeder.html
Лесно, просто и ефективно.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Авг 31, 2009 15:44 
Аватар

Popper написа:
Виж тук:
http://www.korda.co.uk/products/view.php?id=151
и тук:
http://www.carpanglersgroup.com/boltrig ... eeder.html
Лесно, просто и ефективно.

То хубаво,ама само картинките разбирам...... :(

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 01, 2009 16:46 
Аватар

Има филмче в сайта на Korda. Под статията има линк. Пусни го и ще видиш.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 08, 2009 13:34 

Два съвременни монтажа за риболов на толстолоб, които още от миналата година се бях зарекъл да ги направя и тествам:

Като разновидност на хранилките "метод фидер" аз смятам че са и всички "инлайн" хранилки, пружини, олова с форми и възможности за поставяне на топки захранка и т.н. Разликата на тези хранилки от класическата хранилка "метод фидер" е, че утежнението им е разположено радиално и при монтажите не е много удачно повода с куката да се набива в захранката, тъй като при падането на дъното куката със стръвта може да се окаже под хранилката. Вариантите, според мен са два: или много къс- 7/8см повод с кука и стръв, който е свободен и не се набива в хранилката, или по-дълъг повод - 30/60/90см, като само куката със стръвта се забива в топката, е повода е свободен. При такъв монтаж с дълъг повод, при пропадането свободния повод играе ролята на плаваща котва и винаги е над хранилката, както и куката когато топката тупне на дъното; трчбва да се отчита обаче, че при наклонени дъна топката не трябва да е кръгла или овална, а по-скоро с неправилни форми или квадратна.
В последните години започна да става доста популярен и риболова на толстолоби с пружини, както под повърхноста "на тапа", така и "на дъно". Доста съм писал във форумите по този въпрос, независимо че 90% от толстолобите които съм хванал за последните 10-11 години са "на плувка с директен" , та ще постна два изцяло осъвременени от мен монтажа за риболов на толстолоби с "инлайн" пружини и монтажи за фидер с хранилки "метод", които изглеждат доста цивилизовано и отговарят на всички съвремени изисквания:
Два осъвременени "до дупка" толстолобаджийски монтажа, които според мен отговарят на всички изисквания за безопасност на рибите при късане на основното влакно, естетически издържани са, с много добри показатели за контрол на линиите, индикациите на кълването и т.н. Монтажите са изпробвани "на вода" от към плаваемост , точност на подаване и задържане в петното, индикации и т.н. Специално тези монтажи, които ще постна по-долу съм ги направил и "на косъм"... та и аз да постна нещо "на косъм" по форумите.... :mrgreen: :D

На първият монтаж: "толстолоб на тапа с пружина", тапата е заменена с плувка като тези на долната картинка с товароносимост 15 гр, а обичайната весдесъща пружина е заменена с лека "инлайн" пружина с пластмасова тръбичка:

Изображение

Най- общият вид на монтажа, след монтирането на отделните елементи, изглежда ето така:

Изображение

Детайлно:

Изображение

Отдолу-нагоре: Кука номер 6 с монтиран "на косъм" между ограничител и стопер, "олекотител"- малко бяло стиропорене топче с неутрален аромат; 8-сантиметров плетен повод с вирбел; възел между вирбела и основната линия; амортизатор- гумена съчма; инлайн пружина; стопер- гумена съчма с пластмасов конусовиден клин, 15-гр плувка тип "морков" със сменяема за различна осветеност и за нощен риболов 4.5мм антена.

Монтажа в притегнат и готов за риболов, вид; като цяло и детаилно:

Изображение

Изображение

Разбира се, плетения повод с монтажа на "олекотителя" на косъм, може да си бъде и обикновенния повод с хирургическия конец, но и в двата случая, при този монтаж индикацията на кълването е много по-добра, управленито на линията при вятър е много по-лесно, а при късане на основното влакно толстолоба няма да ходи с пружина на муцуната до края на дните си- при първото и закачане някъде, основното влакно лесно се изхлузва през стопера с клина и остава само повода с куката и част от влакното.
По-долу е и монтажа "толстолоб с пружина на дъното":

Изображение

Тук обичайната пружина отново е заменена с "инлайн" пружина, която обаче е радиално утежнена- в случая 40 гр; "олекотителя" е заменен с "повдигач"- в случая, зелено и доста по-голямо стиропорено топче с аромат на анасон, също монтирано "на косъм", между ограничител и стопер; гумения стопер с конусовидня клин е изнесен малко по-назад по линията за да осигури по-доброто самозасичане, а топката която се поставя на пружината е много по-голяма от тази "на плувка"- там е колкото яйце, а тук е 2-3 пъти по-голяма; и тук плетения повод с косъма може да бъде "нормалния"- този с хирургическия конец...

Тези плувки(поплавъци) не са случайно подбирани като форма "морков"; на всяка една по-тумбеста, или влакното ще сцепи тялото, или ще измъкне горното телче или, ако тялото и телчето са по здрави- ще скъса влакното точно на телчето!!! По-добрия вариант са плувки с такава товароносимост( 12-15-20гр), на които влакното минава през втулка в тялото на плувката, но не съм попаднал на такива,... че и антената да е дълга и сменяема с този диаметър. Антените са плътни антени с нулева плаваемост- няма как да се счупят и монтажа като цяло е изключително чувствителен- по постепенното щръкване на антената, след замятането на монтажа и пружината в петното, се индикира и какво е точно количеството на захранката долу (върху пружината) и колко бързо се разпада; да не говорим пък и за риболов при вятър и течение!!!!! При този риболов, точните дистанции и замятанията в петното се правят само с маркировка на влакното, както при мачовия риболов- никакъв клипс щото си е ......м....та!!!!! 8)

Монтажите са тествани "на вода", точно с влакното което е на картинките- 0.225/Colmic- AXIAL, прът- мощен "НН"-фидер 3.90/4.20 връхче 2 1/2 унции, макара Корморан-Коркаст 8Пи с дълбока шпула; това е при очаквания за риби до 4-5.000кг!!!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Юли 02, 2011 00:52 
Аватар

добре е брат тази плувка не потава ли :?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Юли 02, 2011 22:30 
Аватар

Images: 67
Доста изказвания почнаха с това че било незаконно.Може би по- незаконно от нощния риболов ;) ;) или от риболова с повече от три въдици ;) ;).При положение че сме държава на беззаконието това едва ли е проблем :D .При положение че в повечето случаи уловената риба е изядена риба кой го е...е какви ще са пораженията по рибата и какво би се случило ако се скъса линията :lol: :lol: :lol:Всичко опира до това-въпрос на личен избор.

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Юли 03, 2011 04:34 
moderator

Images: 82
kameno karp написа:
Доста изказвания почнаха с това че било незаконно.Може би по- незаконно от нощния риболов ;) ;) или от риболова с повече от три въдици ;) ;).При положение че сме държава на беззаконието това едва ли е проблем :D .При положение че в повечето случаи уловената риба е изядена риба кой го е...е какви ще са пораженията по рибата и какво би се случило ако се скъса линията :lol: :lol: :lol:Всичко опира до това-въпрос на личен избор.

На водоема брат е въпрос на личен избор, във форума е въпрос на правила ;)

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Окт 18, 2011 21:44 
Аватар

Images: 4
Аз съм хващал шаран със забита кука и висяща пружина на нея, пружината беше пред разпадане, представям си колко време е разнасял, беше освободен и върнат във водата. ;)

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Дек 01, 2011 21:09 

Images: 12
blizard написа:
може би да започнем оттук:допускаме че един начинаещ като мен си закупи "незаконната пружина" съвсем законно от призволен риболовен магазин за 2.50лв. барабар с куките и добросъвестно премахне 3-те куки и остави една да виси отдолу. И сега, какви са недостатъците/предимствата от техническа и тактическа гледна точна на този монтаж че не заслужава внимание в този форум? Не може да се хване трофейна риба с него ли, ама ако пружината е с олово и пак се монтира на косъм? Опитвам се да разбера защо е нужно да се захранва с лодки,прашки и редица други неща, като можеш просто да доставиш захранката на има няма 8-10см от куката?

а защо не парашут? не си ли чувал за ПВА ?

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Окт 04, 2012 12:49 

Здравейте , нов съм в форума , но искам да да кажа , че аз самият съм заклет фен на пружината ,като монтажът ,който ползвам е inline пружина метод фидер,под която стои 15-20 см копронен повод с кука с косъм на края , доволен сам от монтажа като го използвам главно по струма и до момента имам няколко добри попадения :) , та исках да кажа че пружината си е много добар пособ стига да не ставаме бракониери

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Окт 04, 2012 22:12 
Аватар

Images: 39
Kaloyaniss написа:
... та исках да кажа че пружината си е много добар пособ стига да не ставаме бракониери

Да,ама когато се ползва по този описан от теб начин.Иначе темата е била друга,виж първото мнение на автора и.

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 44 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа