Риболов на шарани в България

Риболов на шарани в България
Дата и час: Сря Май 22, 2019 15:50

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 56 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Вто Окт 09, 2018 21:33 
Аватар

Твърдо " ЗА" разрешаване на нощния риболов!

Върнете се в началото
 Профил  

Re: Петиция За промяна в закона

Sponsor

Sponsor

МнениеПубликувано на: Сря Окт 10, 2018 17:01 

Images: 41
keksoni_xm написа:
Твърдо " ЗА" разрешаване на нощния риболов!

Почти всички колеги са на това мнение. Получих обещания от твои съградски от Раднево, които пое ангажимента да събира подписи в града, след като подписката стартира. Ще се включат и всички риболовци от гр. Николаево.

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

МнениеПубликувано на: Сря Окт 10, 2018 18:09 

Пожелавам ви успех, очевидно едва ли някой ще е пробив. От кратковремената ми практика като риболовец още не съм срещнал на нито един водоем колега практикуващ принципа хвани и пусни. (И ако си мислите че добрите ви намерения ще бъдат подкрепени в името на спортния риболов грешите.) Но когато съм се опитвал да го дискутирам винаги съм срещал пренебрежително отношение. При споделяне на не законен лов с парашут вместо съдействие, съм ставал свидетел на спонтанно подражание и ваденето на такива устройства и от останалите. Като не съзнателно съм ставал подбудител за бракониерство. Една евентуално приемане на такъв закон е отдавна чакана възможност за неконтролируем и див лов по водоемите, за който ще гласуват всички. И така внимавайте за какво се борите. Комунизма също беше една хуманна идеология на теория, подкрепена от вярващите в доброто, но развързала ръцете на диктаторите, довела до непоправими щети и депресии.
Осмелих се да напиша и последният си пост в тази тема и моля да ме извините, повече няма да ви се бъркам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Окт 10, 2018 20:37 

Валентин=17 написа:
...

Това, че си нов в риболова си личи от всеки твой коментар. Ясно е, че не практикуваш нощен риболов и не си запознат с него. Дали бабата не те пуска, или си имаш други причини, си е твоя работа и никой не ти се меси в това.
Всеки истински шаранджия ще пусне обратно маломерен шаран, за разлика от повечето колеги с пружинки, които ловят предимно през деня. На последния ми риболов накарах доброЗоно, колега пружинкаджия от Габрово да върне обратно във водата три маломерни шаранчета от живарника си. Всичко е до самосъзнаниети на риболовеца.
Надявам се, че това наистина беше твоя последен коментар в темата. :idea:

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

МнениеПубликувано на: Сря Окт 10, 2018 20:41 

Имам уверението и на колеги от Казанлък, че ще се включат в подписката.

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

МнениеПубликувано на: Чет Окт 11, 2018 21:23 
Аватар

Да кажем, че промяната стане факт по нашите водоеми.. Това дали ще помогне на момчетата от сдружения, като Олимп и ЦРОО? Как ще влачат вечер за мрежи, като във водоема ще е плетеница от влакна? Скоро имаше човек във фейсбук, който поиска публично обяснение от ИАРА и сдружение Олимпик за изпокъсан влакна на ,,колеги,, през тъмната част на денонощието :shock:, осъзнавайки напълно забраната за нощен риболов! Активният сезон си отива, идва зима. Тия момчета продължават да ходят за мрежи и за бракониери! Сега е ясно, че има ли лодка във водоема вечерта (да кажем януари месец), 99.9% са бракониери. Другият 1% го оставям за някой много запален шаранджия :D Ясно е за всички, че по това време на годината и денонощието, нормален човек няма да иде да лови риба с лодка. Да обаче ако законът му позволява, що да не. Човека си е отишъл за риба, от къде да знае на кой са тия мрежи! Разрешаването на нощният риболов е още една вратичка за ония утрепки дето ни ограбват всички! Валентин един път да напише нещо смислено и вие да го смъмрите :lol: Аз също мисля, че не сме дорасли, не че не ми се иска. Не знам за вашият регион, но в нашият пловдивдски, ние дължим много на момчетата от Олимпик! И си ги уважаваме и подкрепяме с каквото можем, защото вярваме, че това е пътя.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Окт 12, 2018 06:07 

Remzy написа:
....

Прочете ли условието на предложението? Както зимата, така и лятото лодка вечер в язовира няма да има.
По нашия край също ценим усилията на ЦРОО и съдействаме с каквото можем.
Факт е, че там където вечер има рибари, няма мрежари поне на километър във видимия спектър. Мрежарите са активни в периода ноември - април, когато вечер е трудно да видиш риболовец на язовира. През този период мрежите си стоят дори през деня във водата.
Забраната за нощен риболов ще обезлюди язовирите и през летните вечери, което е добре дошло за мрежарите.

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

МнениеПубликувано на: Нед Окт 28, 2018 18:28 

Получих уверението и на колеги от гр. Гурково, че ще се погрижат за събирането на подписи по тяхния край, когато подписката излезе на "бял свят". drink3

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

МнениеПубликувано на: Вто Ное 20, 2018 09:14 

в София къде ще се събират подписите

ако заради бракониерите е забраната за нощния риболов е типично наша простотия

ми дай направо да се забрани риболова за да са на 100% сигурни
и да се забрани тока, че да няма късо съединение
и да се забрани нощното шофиране, че да няма пияни на шофьори

само със забрани не се решават нещата - трябва да се търси разумно решение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Ное 20, 2018 22:12 

rivezoro написа:
в София къде ще се събират подписите

ако заради бракониерите е забраната за нощния риболов е типично наша простотия

Към момента забраната за нощен риболов е в полза само на мрежарите. Да, определено си е наша недомислица на закона или умишлено е направен така, по платена молба на бракониерите music .
Надявам се в следващите две или три седмици да се уточнят детайлите за легитимноста на подписката. Ако всичко е точно, ще кача файл на бланката в темата. welcome

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

МнениеПубликувано на: Чет Ное 22, 2018 15:34 
Аватар

Images: 1
Преди години , когато ЦРО още не беше създадена изготвихме със Стефан предложение за промяна в закона в три варианта.
Успяхме с познат депутат да го внесем в ресорната комисия от прарламента , но отговора беше , че ИАРА не разполага с достатъчно персонал за да охранява всички водоеми и през нощта!?!?
Сега съвместно с ЦРО може да се получи .

Ето нашето предложение:

Вариант 1 - разрешава нощния риболов на всички видове риби

§ 33. В чл.24 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал.1:
а) в т.1 думите „или тройни” се заличават;
б) в т. 2 думите „или тройни” се заличават, а думите „една въдица” се заменят с „2
броя въдици”;
2. В ал. 2:
а) думите „могат да” се заличават, а думите „8 бройки” се заменят с „6 бройки”;
б) създава се трето изречение: „В случай на улов на количество по-голямо от
определеното, уловените екземпляри се връщат незабавно във водата, независимо от
състоянието им.”;
3. В ал.4 думите „с изключение на пъстървови риби” се заличават, а думите „само през светлата част на денонощието” се заменят с думите „през цялото денонощие”;
4. В ал. 5 целият текст се заличава и се заменя с думите „Забранява се любителски риболов на квотиран вид риба.” ;
5. В ал. 6 в края на изречението думите „като не са длъжни
да спазват правилата на ал. 1, т. 1, 2, 3 и ал. 2 - 5.” се заличават.

Вариант 2 - разрешава нощния риболов на всички видове риби без пъстървови

1. В ал.1:
б) в т. 2 думите „или тройни” се заличават, а думите „една въдица” се заменят с „2
броя въдици”;
2. В ал. 2:
определеното, уловените екземпляри се връщат незабавно във водата, независимо от
състоянието им.”;
3. В ал.4 думите „само през светлата част на денонощието” се заменят с думите „през цялото денонощие”;
4. Създава се нова ал. 6:
„(6) Забранява се любителски риболов на квотиран вид риба.”
5. Досегашната ал. 6 става ал. 7, а в края на изречението думите „като не са длъжни

Вариант 3 - разрешава нощния рибилов само на шаран (шаранови риби)

1. В ал.1:
броя въдици”;
2. В ал. 2:
състоянието им.”;
3. В ал.4 след думата „риби” се добавят и думите „и шаран”;
4. Създава се нова ал. 6:
„(6) Любителският риболов на шаран се разрешава през цялото денонощие през всички дни на седмицата, извън периода на забраната по чл. 32, ал. 1.
5. Създава се нова ал. 7:
„(7) Забранява се любителски риболов на квотиран вид риба.”
6. Досегашната ал. 6 става ал. 8, а в края на изречението думите „като не са длъжни

*Може да се създаде нова алинея която да задължи риболовците при забелязани нарушения да сигнализират незабавно на органите.

Мотиви:
1. *Присъствието на съвестни риболовци на брега и през нощта ще възспира бракониерите.
2. В страни от ЕС нощният риболов на шаран е разрешен – пример Франция.
3. Спортният риболов на шаран е единствената дисциплина от календара на Международната спортна риболовна федерация (сладки води), чиито състезания се провеждат без прекъсване през тъмната част в течение на три денонощия.

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

МнениеПубликувано на: Съб Ное 24, 2018 13:57 

Images: 12
Готов см да плащам оделен билет за нощен риболов ,можеби тогава ще се приемат предложенията ,шаранджийския дънен риболов само през деня е безмислен въдиците се вкарват на захранено петно 150-200 метра и като се стъмни ги вадим трофейните шарани удрят през нощта и когато има хора на язовира бракониерите няма да са толкова спокойни

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

МнениеПубликувано на: Сря Ное 28, 2018 08:33 

Ако в началото бях твърдо против за нощният риболов, сега започвам да се замислям и съм петдесет на петдесет. Ще оставя на специалистите да го решат правилно. Вече имаме и палатка, така, че ако е рекъл бог можем и да я изпробваме с внука. Само, ако този метод се приложи временно може да се тества и установи със сигурност положителните и отрицателни страни. Преди да се приложи трябва да се създаде стройна организация и персонална отговорност за всички водоеми.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Ное 28, 2018 21:56 

Валентин=17 написа:
Ако в началото бях твърдо против за нощният риболов, сега започвам да се замислям и съм петдесет на петдесет. Ще оставя на специалистите да го решат правилно. Вече имаме и палатка, така, че ако е рекъл бог можем и да я изпробваме с внука. Само, ако този метод се приложи временно може да се тества и установи със сигурност положителните и отрицателни страни. Преди да се приложи трябва да се създаде стройна организация и персонална отговорност за всички водоеми.

:4: :4: :4: :4: Ако беше споделил в началото на темата, че си против нощния риболов, само защото нямаш палатка, щях да ти подаря една. И сега мога да го сторя, само кажи.
Валентине, нощния риболов е адреналин за всеки истински риболовец. А това дали ще пуснеш маломерна риба обратно във водата си е отговорност на всеки един от нас, който иска да хване риба и следващият излет. Денем и нощем риболова си е удоволствие, важното е самосъзнанието на риболовеца, а не в коя част на денонощието е хванал рибата.

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

МнениеПубликувано на: Чет Ное 29, 2018 20:07 

Не съм спал в палатка от времето на казармата, и мобилизациите ми. Това беше във време оно. И при най малките усложнения между НАТО И Варшавският договор ние заемахме повишена бойна готовност маскирани в горите и чакахме целите. Човека е превърнат в машина за масово унищожение без да мисли за последствията. Да прекараш месец през зимата, в места който никога не си бил, и то изнесен по тревога, така че никой да не те забележи, без никакво време за подготовка, е доста комплицирано. Тези спомени са свързани с негативни преживявания и не съм предполагал, че доброволно ще го направя. Все пак палатката ще я разпъна, но предполагам че ще сля в колата. Ако преодолея този синдром, ще е чудо. Така че палатката не е решаваща. Мислех си след като всички са за нощният риболов, че все пак трябва някои да са против, или потърпевши. Никога не е възможно всички да са печеливши, винаги някой губи, а това със сигурност е само шарана, но дано греша. Най големите грешки съм правил, когато съм мислел, че съм прав на 100%. :D

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 56 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа