Риболов на шарани в България

Риболов на шарани в България
Дата и час: Нед Авг 31, 2014 02:13

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 44 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Дек 28, 2012 10:13 
Аватар

KREPEJA написа:
mega-chakmaka написа:
наборе ти хващал ли си с хайдушки бре :?:

хайдушка въдица - широко разпространен метод и в днешни дни особенно по време на забраната.
Състои се от следните аксесоари - метално колче към него се привързва около половин до един метър здрав ластик или лента от вътрешна автомобилна към нея се привързва основното влакно с монтажа и тежестта , като дебелината на линията , размера на куката и вида стръв е според преследвания улов. Колчето се забива плътно в земята на брега възможно най - близо до водата за да не се вижда.
Замята се такъма и се напуска мястото и на следващия ден се проверява за улов.

Така не се ли губи романтиката от риболова? :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

Sponsor

Sponsor

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Дек 28, 2012 11:09 
Аватар

Images: 1
За романтика и дума да не става , може би пропуснах да добавя , че метода е популярен , като начин за препитание най-вече сред населението около големите язовири .

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Дек 28, 2012 13:55 
Аватар

Images: 12
Годината е 1968
продал съм две откраднати от полога на баба ми яйца срещу които съм получил 20стотинки, одма съм закупил найлонова гъба и след час вече е разплетена, намотана на дървена мотовилка и попарена за да се изправи влакното (правоъгълно сечение). С една гъба се мотаха 2бр. шишета от лимоната с около 30 метра на всяко.
Куките основно бяха събирани през лятото от потънали пънове в язовира и след старлателно търкане ръждата падаше. За олово се използуваше основно гайка гепена от двора на ТКЗСто. С захранката и стръвта нямаше проблем - две шепи царевица от хамбара и една топка от хляба добре омесена с памук и малко олио, а за екстра цвят от боя за яйца. Куката се покрива изцяло с топче хляб и айде.
Стойка - две читалчета по средата влакното е отпуснато и на него е закачено топче кал или хляб....а ако нямам 1лв. да платя за да ловя - шишето изправено и щом падне шарана е твой.
1970г. - като подарък получавам една макара съветско производство, кръстена от брат ми - бетонобъркачката. Отпред затворена и само една дупка за да излиза влакното, няма бигел, а само един диск с три малки шипчета, които се прибираха посредством пластмасово копче отзад на "макарата". Неудобството беше, че шаран от 1,5 кгр. като дръпне влакното и шипчетата изпускат.
1971г. подарък от брат ми Джермина закупена за 12 лв. след дълго чакане на опашка.
И от там са почна.....та и до днес.

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Дек 28, 2012 15:29 

Ха чудна тема! И аз проходих около 1990г с добре познатата Джермина 2,70 и макара Джермина , месен хляб с кюспе или церевичен качамак за стъв. Хубави мигове! :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Дек 28, 2012 15:43 

Images: 4
Първо,честито на автора на темата за детенцето...колега да ти е живо и здраво и все да ви радва agagsdfgsdf .А сега по темата:Иаз както и всички по ,дръти'шаранджии тука,започнах с шишета-дезодоранти,киспета-капани :lol: след това соц.пръчки и макари,на 10г възраст още в д-град,гепих от бабката 30лв за макара Длефин-8 май беше..+ пръчка,и постепенно се преоборудвах,до сегашното си състояние на шаранджия-аматйор :lol: :lol: :lol:

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Дек 28, 2012 15:45 

Момчета аз доколкото разбрах , темата е кога и с какво сте започнали вече да ловите целенасочено шаран по новите тенденции в риболова , а не кога сте прохождали в това хоби и в далечната еди-коя си година :lol: .
То и аз на село ваканциите съм ловил с дудови и черешови пръчки с перо от гъска за плувка и 0.30 за повод , като съм търсел каракуди и уклей :lol: , да не разказвам с какво сме правили металните поводи за щука .
Идеята на автора е друга :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Самото начало
МнениеПубликувано на: Пет Дек 28, 2012 17:02 
Аватар

Images: 118
MiTaKa™ написа:
Момчета аз доколкото разбрах , темата е кога и с какво сте започнали вече да ловите целенасочено шаран по новите тенденции в риболова , а не кога сте прохождали в това хоби и в далечната еди-коя си година :lol: .
То и аз на село ваканциите съм ловил с дудови и черешови пръчки с перо от гъска за плувка и 0.30 за повод , като съм търсел каракуди и уклей :lol: , да не разказвам с какво сме правили металните поводи за щука .
Идеята на автора е друга :)

Споко колега и така стана интересна темата ;)
Та аз да допълня че и аз на 31 год и от поне 10 годишен сам по язовирите..Първата ми въдица беше Дрянова тояга 2,5 метра с водачи от тел и за макара 2 пирона кадето намотавах кордата :lol:
И от там като се затръшкам на баба ми че искам вадица и горката ми купи някакъв руски спининг 2.00м с малка макара но не помния модел не съм спал да мисля как ще се огъва когато се закачи някое шаранче.И така до 95г леко по леко взех да се поуборудвам.2001 влязох в казарма и като се уволних на октомври месец на др. месец станах платен воиник или Кадрови както го наричат ...и още на първата заплата познаите каде ми отидоха парите... :lol: а вече от 2008 от Хоби тв се запалих здраво по шаранджииския риболов!
И понеже бях Ди Джей брез уикендите та един ден ми писна да се занимавам с Пияници ..продадох си техниката и с парите си купих всичко което ми е на първата снимка на темата. Абе луда работа :D

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Дек 28, 2012 17:15 

Images: 7
mega-chakmaka написа:
наборе ти хващал ли си с хайдушки бре :?:

ако( хайдушки )значи шише :lol: ДА . ама не какво и да е шише ами вносно кока кола :lol: влакното не се изхлузваше ами стоеше по средата на шишето... абе чудесия :lol: ловил съм и по на Цанко метода ама не съм хващал нищо ,или ако се хванеше нещо чичо ми ме е испреварвал :lol: но мрежи и комбайни никога !

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Дек 29, 2012 09:01 
Аватар

Images: 39
virbela написа:
Годината е 1968
продал съм две откраднати от полога на баба ми яйца срещу които съм получил 20стотинки, одма съм закупил найлонова гъба и след час вече е разплетена, намотана на дървена мотовилка и попарена за да се изправи влакното (правоъгълно сечение). С една гъба се мотаха 2бр. шишета от лимоната с около 30 метра на всяко.
Куките основно бяха събирани през лятото от потънали пънове в язовира и след старлателно търкане ръждата падаше. За олово се използуваше основно гайка гепена от двора на ТКЗСто. С захранката и стръвта нямаше проблем - две шепи царевица от хамбара и една топка от хляба добре омесена с памук и малко олио, а за екстра цвят от боя за яйца. Куката се покрива изцяло с топче хляб и айде.
Стойка - две читалчета по средата влакното е отпуснато и на него е закачено топче кал или хляб....а ако нямам 1лв. да платя за да ловя - шишето изправено и щом падне шарана е твой...

Едно към едно с моето рибарско начало,брат`чед.Само че ти го разказа много по-красиво :oops:
Спомням си и един нощен риболов от него време в един от ръкавите на язовир Овчарица,Куневския.Трябва да е било около 1975...С колелетата се добрахме до ръкава,хвърлихме шишетата и за да не вдигат шум при рън,не сложихме звънчета,а просто стояхме до тях.Падне ли шишето,значи има шаран. :lol: Адреналинът беше на макс заради съществуващата още по това време забрана в язовира.

П.П.Не че съм знаел по това време,че шубето било адреналин :lol:

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Дек 29, 2012 11:17 
Site Admin
Аватар

Images: 243
Изображение

Изображение

Това са снимки 2002 година от Бегуновци.
Ще си потърся и други, но тогава нямаше дигитални фотоапарати и снимките не са много.

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Дек 29, 2012 17:49 

1985-86 Запо4нах вече по-сериозно -пръчки джермина , макари стабил и реле-рекс . По-натам останаха пак тиа прьчки , но вече с макари риоби и даива . Хубави години . Риба имаше много . Сега като се сещам - аборигенска работа - куки 1и2 номер ,влакно 040,045 . зрела царевица и много риба . Сега -макари и прьчки модерни , но язожири празни . Мисла си - ако беше сегашното оборудване и тиа разбираниа некога , какво ли да е станало .

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Яну 11, 2013 20:09 
Аватар

аз съм от 4-5 год. шаранджия и за тези години съм имал 3 обурудвания
ето ги и тях:
1-во обурудване
http://evko45.snimka.bg/fishing/ribki.613251.24591804
2-ро обурудване
http://evko45.snimka.bg/fishing/ribki.613251.27834119
http://evko45.snimka.bg/fishing/ribki.613251.28550842
3-то обурудване
http://evko45.snimka.bg/fishing/ribki.613251.29448838
това е последното ми обурудване
несам го водил на вода
но още март месец ще ги топна

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Яну 12, 2013 08:41 
Аватар

Images: 33
Даааааа, беше преди мнооого години, нямаше цветно фото дори, пръчки - бамбук си беше екстра, а да е двуколенен си беше направо лукс, влакно Леска, Златна костенурка, Прогрес - Плевен....
първата ми макара беше катюшка (синя, руска), но напредвахме и еволюцията не ме подмина и мен.
Макара ,,Форел" това вече си беше за завиждане, цяло лято продавах домати на едно пазарче, баба и дядо ми дадоха парички за това накрая на ваканцията и след редене на двудневни опашки, станах горд собственик на тази макара :lol:
От там взех да събирам артилерия: Макари Джермина, Стабил, Делфин........
Пръчки Липно-Токоз, Джермина, имаше и едни червени унгарски.......
Лодка Лисичанка-егати и кефа, цял язовир да ти завижда, че си с лодка.........
Куките бяха куки обаче: Златен лъв, имаше и едни норвежки куки, после влезнаха и Марутото и Орела.........но имаше риболов, беше весело, сега е друго, сега хората са злобни и завистливи......
Тмата е готина, може да се пише много ;)

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Яну 17, 2013 20:06 

Когато бях малък и се чудих как да хващам .. ситуацията беше такава
Изображение
тогава трудно хващах.. но после пораснах и се научих..
сега вече одъртях и трудно ги хващам.. но затва пък имам спомени :)
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Яну 17, 2013 20:32 
Аватар

Images: 8
1980г някъде ще да е било,на един микроязовир гледам скачат големи риби.....влакно от магазина на месното БЛРС,помня имаше глава на щука на ролката-мисля че беше чешко производство,шише от кока-кола,кука ОРЛОВКА :D ,гайка от завода към 20г,и...бой,после вече ,Делфинка макара- сопата Жермина ,после си замених гълъбите за макара РИОБИ(беше взета с връзки),и ...телескоп черевен ама вече ЯПОНСКИ ;) ,кюспе на плочки (доставяха ми го от ...ТОЛБУХИН(ДОБРИЧ) и т.н до днешни дни :lol:

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

Заглавие: Самото начало
МнениеПубликувано на: Пет Яну 25, 2013 20:35 
Аватар

Images: 9
Мислех че само аз и някои мои приятели от детството ми са ловили на шише, и да знаете лимонаденото по лесно развиваше кордата отколкото на кока кола. Разплетените чорапчета за миене на чинии винаги стояха накъдрени. Аз поне 4 години от живота си ловях риба с шишета, гайки, пръчки от черница без макара, и плувки от пера на гъска.
На 16 год си купих руски спининг около кило и нещо тежеше но от радост няколко нощи нямаше спане.

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

Заглавие: Re: Самото начало
МнениеПубликувано на: Пет Яну 25, 2013 20:41 

emolf написа:
Разплетените чорапчета за миене на чинии винаги стояха накъдрени

Ммм ,не, като се навиеше на шишето и се свари кордата омекваше и се изправяше !

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Самото начало
МнениеПубликувано на: Пет Яну 25, 2013 20:54 
Аватар

Images: 9
plamen janew написа:
emolf написа:
Разплетените чорапчета за миене на чинии винаги стояха накъдрени

Ммм ,не, като се навиеше на шишето и се свари кордата омекваше и се изправяше !

Е това не го знаех, как ли не сме се мъчили да ги държим изпънати по цял ден между дървета или много стегнати върху шишето. Между другото след 86 г. се модернизирах и вече бях с дезодоранти вместо лимонадата и сами си отливахме олово в калъпи.

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Мар 02, 2013 18:17 

kolega kalıpite gi pravefme ot kartofi.da imaş şişe or kokakola beşe lux.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Авг 31, 2013 23:37 

Аз пък до миналата година си жулех с к'ви да е пръчки и макарета на пружинчица с по две куки "Японски"(Кото Има). НО миналата година в началото на сезона се хванах в ръце и си взех едни въдички добре познати на автора на темата(Stanislav81). Започнах да чета това онова из форума и се запалих. След т'ва оборудвах прътите и с макари след това и сигнализатори. Студентска работа нищо не може да стане изведнъж :lol: . Оглеждах се за стоика ама мама му стара като си харесам по-стабилна пък идва един друк проблем(нема финикиици), след това реших че ще го карам с бъз барове обаче ми се струваше пък че не си струват парите и РЕШИХ "Home Made". А за задния бъз бар съм с последен модел "четалчета" за въдиците(монтажни щипки за PVC тръби ф20 стария модел пасват идеално на диаметъра на пръчките ми). Колкото до оптегачите също са специална ръчна изработка модел "Super Slim" неръждаеми.
Пръти: Eurohold Sector Carp 3,60m 3lb (и естествено за да е всичко в тон купих и 2 мача Eurohold Sector Match 3,90m и 4,20m, както и фидер Eurohold Sector Haevy Feeder 3,60m, но това е тема на друг разговор).
Макари: Eurohold Stinger STR660
Любимото ми струно(влакно): StarBAITS Premium Line Vert Fluo/Fluo Green 0,28
Сигнализатори: Cormoran Pro Carp S-2000 Blue

Изображение

Изображение

Последна промяна Veselin_fish на Нед Сеп 01, 2013 00:20, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 44 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа