Риболов на шарани в България

Риболов на шарани в България
Дата и час: Нед Юли 21, 2019 02:14

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 56 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Съб Дек 01, 2018 07:26 

Не знам как този пост се е появил, след като го написах и осъзнах, че е глупост и не желаех да го публикувам, паднах от Интернет и не знам как се е появил, моля модератора да го изтрие.

Върнете се в началото
 Профил  

Re: Петиция За промяна в закона

Sponsor

Sponsor

МнениеПубликувано на: Чет Яну 03, 2019 21:10 

Като нов член във форума, на сайта carpbg.com,Здравейте на всички!Първо ЧНГ.Да е здрава,плодотворна и успешна 2019г.На слука на всички!А сега към темата.Ако не съм закъснял с моето мнение/току що видях ,че е отворена тази тема/.Според мен ,отдавна трябваше да се предприеме някаква инициатива за узаконяване на нощния риболов на шаран.Дори имаше някакъв плах опит от един министър,преди няколко години.Но уви, беше само за един сезон в няколко язовира.Абсолютно съм съгласен с доводите на колегите от горните постове,които са за нощния риболов.Ако трябва да доплащаме билет за нощен риболов,чиято сума да отива за зарибяване на дивите водоеми,ако трябва да се налага забрана за влизане на лодки във водоемите ,през нощните часове/ако това ще успокои колегите ,които са против нощния риболов/и с която забрана ще се елиминират бракониерите,които'' работят ''предимно нощно време.И органите от ИАРА ще могат да контролират много по лесно водоемите с уреди за нощно виждане ,и влизането с лодки от инспекторите ще е само в краен случай.Отново моето мнение е твърдо за нощния риболов.А и мненията на много мои приятели риболовци ,съвпадат за нощния риболов.Но всеки за себе си. Имайки и в предвид ,че и в други европейски държави ,нощния риболов е разрешен.Освен това ,шаранския риболов е много специфичен.Той се влияе от много фактори,сезони ,климат,нужна е подготовка и не малко време за улов на трофеен екземпляр,примерно.Що се отнася до съзнанието ,за спазване на законовите правила всеки сам решава за себе си.Законите са измислени за да се спазват.НАРУШИТЕЛИТЕ СЕ САНКЦИОНИРАТ!!!Та ,аз съм за Петицията,за внасянето и в Народното събрание.Къде в Казанлък можем да се подпишем под тази петиция?И едно малко отклонение ако ми позволят модераторите,не точно по темата.Относно някой козметични промени в ЗРА,отнасящи се за риболов на хищник/по точно ,бяла риба/Когато е в сила забраната за риболов на бяла риба,да има забрана и на влизането с лодки във водоемите.Имам наблюдение ,че под предлог ,че се ловят други хищни риби по време на тази забрана,лодките масово ловят и бяла риба.НАРУШИТЕЛИТЕ СЕ САНКЦИОНИРАТ!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Яну 03, 2019 21:12 

Като нов член във форума, на сайта carpbg.com,Здравейте на всички!Първо ЧНГ.Да е здрава,плодотворна и успешна 2019г.На слука на всички!А сега към темата.Ако не съм закъснял с моето мнение/току що видях ,че е отворена тази тема/.Според мен ,отдавна трябваше да се предприеме някаква инициатива за узаконяване на нощния риболов на шаран.Дори имаше някакъв плах опит от един министър,преди няколко години.Но уви, беше само за един сезон в няколко язовира.Абсолютно съм съгласен с доводите на колегите от горните постове,които са за нощния риболов.Ако трябва да доплащаме билет за нощен риболов,чиято сума да отива за зарибяване на дивите водоеми,ако трябва да се налага забрана за влизане на лодки във водоемите ,през нощните часове/ако това ще успокои колегите ,които са против нощния риболов/и с която забрана ще се елиминират бракониерите,които'' работят ''предимно нощно време.И органите от ИАРА ще могат да контролират много по лесно водоемите с уреди за нощно виждане ,и влизането с лодки от инспекторите ще е само в краен случай.Отново моето мнение е твърдо за нощния риболов.А и мненията на много мои приятели риболовци ,съвпадат за нощния риболов.Но всеки за себе си. Имайки и в предвид ,че и в други европейски държави ,нощния риболов е разрешен.Освен това ,шаранския риболов е много специфичен.Той се влияе от много фактори,сезони ,климат,нужна е подготовка и не малко време за улов на трофеен екземпляр,примерно.Що се отнася до съзнанието ,за спазване на законовите правила всеки сам решава за себе си.Законите са измислени за да се спазват.НАРУШИТЕЛИТЕ СЕ САНКЦИОНИРАТ!!!Та ,аз съм за Петицията,за внасянето и в Народното събрание.Къде в Казанлък можем да се подпишем под тази петиция?И едно малко отклонение ако ми позволят модераторите,не точно по темата.Относно някой козметични промени в ЗРА,отнасящи се за риболов на хищник/по точно ,бяла риба/Когато е в сила забраната за риболов на бяла риба,да има забрана и на влизането с лодки във водоемите.Имам наблюдение ,че под предлог ,че се ловят други хищни риби по време на тази забрана,лодките масово ловят и бяла риба.НАРУШИТЕЛИТЕ СЕ САНКЦИОНИРАТ!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Яну 05, 2019 17:19 

Къде в Казанлък може да се подпишем под Петицията?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Яну 07, 2019 18:12 

Images: 41
dragomir1960 написа:
Къде в Казанлък може да се подпишем под Петицията?

За съжаление подписката още не е стартирала поради куп причини. Ако изобщо стане факт, най-вероятно началото ще е март или април.

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

МнениеПубликувано на: Сря Яну 16, 2019 21:12 

Благодаря за отговора!Ще чакаме.Явно много от риболовците са съгласни с петицията.Трябва да се търсят привърженици и поддръжници на идеята сред народните представители,за да се допълни закона за ИАРА в тази му част.Сезонът наближава.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Фев 01, 2019 07:44 

dragomir1960
Много убедително, щом като до сега имах известни съмнения, но ти ме убеди в защита на нощният риболов. Казваш, че този вариант вече е експериментиран във някои водоеми. Ако е така крайният резултат от този експеримент може би ще е решаващ. Но по всяка вероятност не е довел до положителни резултати за да не бъде приет. Ако наистина е така нещата не са толкова елементарни колкото изглеждат на пръв поглед, или? Да там където въпроса с бракониерите е решен се прилага. Трябва да сме наясно, че нощният риболов няма да реши въпроса с бракониерите автоматично и самостоятелно.
От друга страна може да се експериментира отново, там където има условия да се разреши и се видят слабите страни, за да се отстранят. И тогава да се разширява постепенно и ако, наистина има напредък да се приложи. Нищо не пречи да се приеме на определи места експериментало. Това че ще изникнат и нови проблеми е очевидно, и ако си мислим че нерешените проблеми ще се оправят единствено само с разрешаването на нощният риболов, без повишаване ефективността на контрол е наивно. Да това ще е нова придобивка, която трябва да си извоюваме, но ще трябва да увеличим усилията, контрола и задълженията си, за да я запазим, така като става с всички неща които притежаваме. :D
И щом като настояваме това да стане трябва да направим конкретни стъпки за осъществяването на по ефикасен контрол, ключов фактор за приемането на петицията. Нека се сформират официални доброволни отряди, с графици за проверки при дадени сигнали. На всички язовири да има билборд с горещите телефони за подаване на спешни съобщения. Иначе всички виждаме мрежите но какво от това, освен да споделяме между си? Кервана върви и кучетата си лаят. Знам каква ще е реакцията, да не вземам отношение ако ще опонирам. Но с това проблемите не се решават. :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Фев 02, 2019 11:41 

Нали знаете,че професионалните бракониери си плащат на служителите в района на ИАРА данък "спокойна работа"

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Фев 03, 2019 18:10 

Валентин=17 Преди 4/5 години ,имаше такъв опит от един министър .В 6 държавни язовира, беше разрешен нощният риболов.3 в северна и 3 в южна България.Но след него дойде друг министър, след него друг,всеки с неговите виждания .И нещата спряха до там.Значи положителните резултати с един опит ,няма да се получат.Затова трябва ,законово решение за нощния риболов.В доста Европейски държави ,също е разрешен.Що се отнася до бракониерството ,според мен то се извършва и легално през деня ,от колегите риболовци,изразяващо се в улов на риба над норматива заложен в закона или в маломерните риби ,които се прибират а не се пускат.Примери много,всеки ги вижда.Да не говоря за лодките,как някой от колегите ,които риболовстват на тролинг или на джиг,прибират маломерни риби.Как се лови бяла риба по време на забрана,под предлог ,че се лови друга хищна и т.н.Според мен ,по време на забрана на хищник трябва да се забрани ,изобщо да влизат лодки на вода.Та да се върна на темата за нощния риболов и бракониерството. Ще мине доста време за да се променят нещата по темата бракониерство.Контрола на язовирите е презумпция на държавни органи /ИАРА/.ЦРОО и местните доброволни организации а също и всеки съзнателен редови член на БЛРС, могат само да бъдат в полза на ИАРА.Така ,че според мен ,нощния риболов с нищо не заплашва популацията на рибите.Тази практика, може само да я защити!А и емоциите преживени по време на нощния риболов са уникални.Това може да каже всеки колега шаранджия,който е хванал поне един шаран,в късните или ранни часове на деня.Часовете прекарани край водоемите ,особено през лятото с приятели ,са незабравими.Затова евентуално,законовото решение на това предложение за мен е нормалния път.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Фев 12, 2019 19:19 

В неделя вечер имах среща с председателя на ЦРОО г-н Стефан Тодоров. Темата на разговора ми с него беше именно иницирането на подписка за легализиране на нощния риболов и дали организацията му ще я подкрепи. Близо два часа разисквахме плюсовете и минусите от узаконяването на нощния риболов, както и дейностите на ЦРОО. Тук е момента да кажа, че съм наистина респектиран от усилията, средствата и времето, което жертват той и всичките му колеги от организацията за да залавят мрежари и зарибяват язовири. god god god god :4:
Та, в крайна сметка, след дълго обсъждане г-н Тодоров се съгласи кампанията за събирането на подписи за легализиране на нощния риболов да се извърши под патронажа на ЦРОО, но при следните условия:
- любителския риболов през тъмната част на денонощието се извършва само от брега, без използване на лодки и всякакъв друг вид плавателни средства;
- разрешени за нощен риболов да са 10 от големите язовири в България(подобно на разрешаването през 2013г., но тогава бяха само 7 разрешените язовири). Критериите, по които ще бъдат определени са както симетричното разпреление на територията на БГ, така и съгласието на другите рибо-опазващи организации, които отговарят за съответните водни обекти.

Поне според мен, това е най-доброто като вариант, който да удовлетворява и двете страни в момента. Без подкрепата от организация като ЦРОО, подписка няма да бъде приета дори за обсъждане в парламента. Това е мнението на вещ в занаята адвокат, с който се консултирах.

До 2-3 дни ще стане ясно и кои 10 язовира ще бъдат предложени в подписката за разрешаване на нощния риболов. Ще ги публикувам в темата.

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

МнениеПубликувано на: Чет Фев 14, 2019 19:01 

Темата се промени и продължава ето тук:
viewtopic.php?f=1&t=43249

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 56 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4

Часовете са според зоната UTC + 2 часа