Риболов на шарани в България

Риболов на шарани в България
Дата и час: Пет Авг 23, 2019 00:26

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 56 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Нед Авг 19, 2018 20:06 

Ако броят на нужните подписи е примерно 100 + бих успял да ги събера за ден два , но тук възникват още няколко въпроса като например какво точно искат другите колеги риболовци да се промени и приеме като закон? Аз лично ако изготвя една такава петиция ще искам : нощният риболов да се разреши във всички вътрешни водоеми на територията на република България , но също така да се забрани използването на каквито и да е лодки през тъмната част от деня ! Но това е лично мое мнение и ще се радвам, ако всички колеги изкажат своето мнение...
Благодаря !

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Върнете се в началото
 Профил  

Re: Петиция За промяна в закона

Sponsor

Sponsor

МнениеПубликувано на: Сря Авг 22, 2018 07:07 

Допълнение в закона за любителски риболов.

http://iara.government.bg/?p=22601

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Сеп 19, 2018 14:09 

Images: 7
Досега не съм имал случай да говоря по въпроса за нощния риболов с някой колега и той да не е съгласен той да се разреши . Мисля , че няма да е никакъв проблем да се съберат необходимите подписи .
Септември си отива , а след него идва сезона на мъглите . На Ивайловград мъглата се вдига обикновено към 11-12 часа и в предстоящият период от годината , който е най-чакания от нас , се стъмва в 6-7 часа . Т.е. на нас ни остават за риболов около 6-7 часа на денонощие . Което за който и да е шаранджия е крайно недостатъчно . Затова трябва да се напънем и да поискаме разрешаването на нощния риболов и то не само в няколко водоема .
Собствениците на рибарските магазини в Хасково са отзивчиви хора и предполагам няма да е никакъв проблем , да използваме въпросните магазини за пунктове , където да се събират подписите . Въпроса е да се организираме , а не както всеки път да си остане само с говоренето . Ако сте съгласни да направим една повсеместна подписка , аз ще съм първият подписал се от Хасково .

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

МнениеПубликувано на: Съб Окт 06, 2018 09:43 

Images: 41
koko6oko написа:
на Жребчево има хиляди въдици във водата вечер,и не само там,,намушкали малки шаранчета сомчета в живарниците заради тях отнася и за нощен риболов и така трябва да бъде ,Аз не съм чул досега да са глобили някой кротко стоящи изряден шаранджия,,на мен досега билет никъде не са ми искали,,камо ли вечер да минават на проверка

Хич не спинкат даже. На 26.09. дойдоха в около 22:00часа. Бяха с два джипа. Двама служители на ИАРА и още трима колеги от ЦРОО. Проверяваха наред. Дали са писали актове на останалите рибари, не знам. Ние си бяхме издърпали въдиците и всичко беше ОК. Тава е третата ми проверка от ИАРА тази година на Жребчево.

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

МнениеПубликувано на: Съб Окт 06, 2018 11:12 

За мен също забраната за риболов през тъмната част на денонощието е АБСОЛЮТНА ГЛУПОСТ.
Моите аргументи:
- когато вечер въдиците са извън водата, вниманието ни е притъпено и насочено към алкохола, а това осигурява комфорт на мрежарите;
- има периоди, когато голяма част от ударите на шарани са именно нощем, а денем е „мъртвило”;
-липсва адреналина и тръпката при нощен удар докато спиш;
- риболова на кльонк се осъществява предимно нощем, което кара бракониерите да са доста предпазливи, за да не се засичат с колегите сомаджий;
-през лятото хищните риби са активни предимно нощем. Как колегите любители на този риболов да го упражняват? Това ще доведе до увеличаване популацията на хищниците, което би намалило броя на мирните риби;
-тази забрана създава много дискомфорт и кара колеги да загърбят хобито. Така язовирите се обезлюдяват, което е добре – дошло за мрежарите. Пример – на 25 и 26.09. в 07:00ч сутринта разпъвах въдици на Жребеца при температура -2 градуса и силен вятър. Усещането е доста неприятно. Това нямаше да ми се налага, ако нощния риболов беше разрешен. Колегата до мен се отказа и си тръгна след три дена излет, вместо планираните 10 дни;
-мн. други причини свързани с удобството и удоволствието при риболова.

КАКВО МОЖЕМ ДА НАПРАВИМ?
Според мен не бива да чакаме колегите от ЦРОО, отново те сами евнтуално да свършат цялата работа. Трябва ние самите да поемем инициативата и съвместно с тях да я завършим. Това може да стане с подписка, както колегата Айдън е предложил. Например, даваме име на инициативата (да речем ЛЕГАЛЕН НОЩЕН РИБОЛОВ), създаваме еднаква официална бланка за подписката, „раздухваме” кампанията не само в carpbg.com, но и в други риболовни сайтове и социални мрежи. Пунктовете за събиране на подписката маже да бъдат риболовните магазини във всеки град. Към определена дата се създава организация за събиране на листите и връчването им в парламента. Това според мен е начина. Не е трудно, стига да има инициативни хора, които искат да свършат работа. Българския модел – „да си траем и чакаме”, не води до нищо добро.
Ще помоля администратора да пусне или да ми разреши VIP тема по този въпрос, в която всеки колега , който е заинтересуван да дава предложения и съвети за това как да реализираме идеята за премахване на забраната за нощен риболов.

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

МнениеПубликувано на: Пон Окт 08, 2018 18:57 

Съгласен съм с всички изтъкнати факти подкрепящи нощният риболов. Но като имам в предвид опосканите язовири и шарана е на изчезване, едва ли удължаването на времето за риболов ще е разумно, докато язовирите не се зарибят стабилно и шарана се превърне във фаворит. В много от язовири лисва.........

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Окт 08, 2018 20:29 
Аватар

Валентин=17 написа:
Съгласен съм с всички изтъкнати факти подкрепящи нощният риболов. Но като имам в предвид опосканите язовири и шарана е на изчезване, едва ли удължаването на времето за риболов ще е разумно, докато язовирите не се зарибят стабилно и шарана се превърне във фаворит. В много от язовири лисва.........
Напротив .. разрешаването на нощният риболов би докарал повече колеги по свободните водоеми които ще стоят там и през ноща ( не че и сега няма такива , но според мен биха били повече ), което от своя страна донякъде ще затрудни бракониерите, защото ще има "очи" и през тъмната част на денонощието. Не казвам, че това ще реши изцяло проблемът с бракониерските набези, но все е нещичко ... А и от друга страна който взима маломерни риби ги взима и през деня, а който и по свободните водоеми пуска трофеите обратно си ги пуска макар да са хванати и през ноща ... Факт известен на всеки ..

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Окт 08, 2018 21:45 

Валентин=17 написа:

Недей да спамиш в тази тема, моля.

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

МнениеПубликувано на: Пон Окт 08, 2018 21:47 

Хиляди благодарности на Марти, за това че уважи молбата ми за VIP тема. :4: god god god
Моля само колегите, които са ЗА легален нощен риболов да пишат в темата.
Искам да изразя моето задоволство, че вече се работи по въпроса. Заражда се инициатива от няколко риболовни сдружения с подкрепата на адвокат, която има за цел промяната на тази точка от закона. Ако всичко е точно, до средата на ноември ще се стартира подписката. Тогава ще е нужна нашата активност по организиране събирането на подписите. А може би и отговорници по области за разпостраняването на листите до местата за събиране на подписи(риболовни магазини и др.), и изпращането на листите до органа за връчване на подписката в Парламента. Ако всичко се развие по план, аз бих поел ангажимента за област Стара Загора.

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

МнениеПубликувано на: Вто Окт 09, 2018 07:42 

Не е ли малко нахално да пишат само които са за? А тези които са против да се игнорират? Защо се страхувате от предстоящ дебат преди да го внесете в парламента? Какъв сапм каква демокрация и коректност?
Преди да искате разглеждането на този въпрос в парламента, той трябва да е предшестван от задълбочен дебат с колегите. А вие не желаете това.?!
Има колеги които посещават водоемите епизодично, но и такива които са там през ден. Но никои не записва посещенията и улова си. Нито някои ги контролира. Ако нощният риболов се разреши лова ще е нон стоп и бракониерството ще са подкрепи от закона. При това положение няма да им е нужна мрежа, въдиците ще им свършат добра работа, когато никои не пише и не контролира улова.
Във всички европейски страни дневника и записването на улова се контролира много стриктно, и резултатите са очевидни. Шарана е в изобилие. Не спазвайки това основно изискване за повишаването на шарана, вие предлагате следващата стъпка за унищожаване и на това което е останало. И то без да искате каквато и да е дискусия, и дори нещо повече не желаете да чуете опонентите си. Искате да го наложите с диктатура, много лесен вариант използван по времето на комунизма.
Нощният риболов не е проблем ако всички спазват принципа хвани и пусни, но кой ще гарантира, че всички ще го спазват? След като контролните органи са крайно недостатъчни дори и само за през деня.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Окт 09, 2018 07:48 
Аватар

Валентин=17 написа:
Не е ли малко нахално да пишат само които са за? А тези които са против да се игнорират? Защо се страхувате от предстоящ дебат преди да го внесете в парламента? Какъв сапм каква демокрация и коректност?
Преди да искате разглеждането на този въпрос в парламента, той трябва да е предшестван от задълбочен дебат с колегите. А вие не желаете това.?!
Има колеги които посещават водоемите епизодично, но и такива които са там през ден. Но никои не записва посещенията и улова си. Нито някои ги контролира. Ако нощният риболов се разреши лова ще е нон стоп и бракониерството ще се подкрепи от закона. При това положение няма да им е нужна мрежа, въдиците ще им свършат добра работа, когато никои не пише и не контролира улова.
Във всички европейски страни дневника и записването на улова се контролира много стриктно, и резултатите са очевидни. Шарана е в изобилие. Не спазвайки това основно изискване за повишаването на шарана, вие предлагате следващата стъпка за унищожаване и на това което е останало. и то без да искате каквато и да е дискусия, и дори нещо повече не желаете да чуете опонентите си. Изкате да го наложите с диктатура, много лесен вариант използван по времето на комунизма.
Нощният риболов не е проблем ако всички спазват принципа хвани и пусни, но кой ще гарантира, че всички ще го спазват? След като контролните органи са крайно недостатъчни дори само за през деня.
Валентине на бракониерите не им трябва позволението на закона за да си пускат мрежите денем или нощем. А колегите тук няма защо да записват улова си като се има впредвид, че идеята на форума като цяло е хвани и пусни. Ако сам не се контролираш .. закона също няма да може да го направи .. който иска да изнася риба и от арендованите изнася .. крият рибите в подкалници .. завиват ги в лодки .. в дрехи ... На местата на резервни гуми и прочие .. Така, че проблема е в главата и съзнанието на хората ..

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Окт 09, 2018 13:18 
Аватар

Images: 5
+1 глас от мен за нощния риболов. goood

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

МнениеПубликувано на: Вто Окт 09, 2018 13:48 
Аватар

Images: 18
В форума за бревети слагат линк където се записват участниците, може да се сложи и тук в подобен формат за промяна в закона да се разреши нощния риболов. Така всеки ще може да го попълни в форума за по-лесно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Окт 09, 2018 17:02 

Валентин=17 написа:

Колега, ако си против разрешаването на нощния риболов, пусни си тема и си коментирай в нея. Тази както виждаш от заглавието е ЗА нощния риболов. И е с цел не проучване на мнения, а организация на подписката.
P.S. За втори път ще те помоля да не се намесваш в темата, ако нямаш идеи за реализирането на подписката.

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

МнениеПубликувано на: Вто Окт 09, 2018 17:09 

badcarp написа:
В форума за бревети слагат линк където се записват участниците, може да се сложи и тук в подобен формат за промяна в закона да се разреши нощния риболов. Така всеки ще може да го попълни в форума за по-лесно.

Трябва да е на хартия, защото всеки ще идентифицира самоличноста си със собственоръчен подпис. До колкото знам има дискусия за оформлението на бланките и по-точно каква информация да съдържат(номер на риб. билет, част от ЕГН или др.) за да не влезе в противоречие със Закона на личните данни. Както и да е, надявам се до месец всичко да е готово.

Върнете се в началото
 Профил Personal album  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 56 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа